ماشین سازی صنعتی Machine industry

ماشین سازی صنعتی شاخه ای فرعی از صنعت است، که تولید و تعمیرات ماشین آلات را برای کارخانه ها، صنایع و بخش های گوناگون اقتصادی، بر عهده دارد.

صنعت ماشین آلات اغلب زیر شاخه ای از صنایع سنگین محسوب می شود و امروزه بخش کوچکی از شرکت های فعال در این زمینه به عنوان زیر مجموعه ای از صنایع سبک به شمار می آیند، که تحت عنوان ماشین سازی ساخته می شوند.

در عصر جدید اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق در صنایع و فرآیند های مختلف صنعتی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و صنایع خودرو سازی و دیگر صنایع نیازمند دستگاه های صنعتی و ابزار آلات بسیار حساس و دقیق می باشند. پیشرفت های تکنولوژی در دهه های اخیر در کنترل فرآیند و اندازه گیری پارامتر های مختلف صنعتی از قبیل فشار،جریان ، دما و… موجب افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید شده است. ماشین سازی با ساخت دستگاه ها و ماشین آلات تولید در اتوماسیون صنعتی نقش ویژه ای را ایفا می کند.

 

آشنایی با صنعت ماشین سازی و ساخت ماشین آلات

 

ماشین سازی واژه ای به معنای طراحی و ساخت ماشین هایی با توانایی انجام فرآیند بر روی مواد ورودی و تبدیل به محصول خواسته شده است.
اگرچه این لفظ اغلب اوقات به جای واژه ی خودرو سازی به اشتباه به کار گرفته می شود، اما در عمل دارای زمینه های کاری بسیار متفاوتی هستند و دو زمینه جداگانه از صنعت را معرفی می کنند.
صنعت ماشین سازی و ساخت ماشین آلات مبتنی بر علوم مهندسی صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی، صنایع برق و الکترونیک ، مکانیک سیالات و جامدات می باشد.
کلیه ی این علوم در خدمت ماشین ساز قرار می گیرند تا با استفاده از فلزات دست به ساخت ماشین آلاتی جهت افزایش سرعت تولید محصول و ارتقا کیفیت بزند