سوالات متداول

01چطور می توان اتصالات پیچی را در مقاطع HSS به کار برد؟
  1. با توجه به عدم دسترسی آسان به درون مقاطع HSS روشهای جایگزین متعددی برای این وسایل اتصال معرفی شده اند. این روش ها شامل پیچ های عبوری (شامل عبور پیچ از مقطع توخالی)، مته کاری اصطکاکی (که مهره را با اصطکاک و حرارت با استفاده از مصالح فولادی در پشت ورق ایجاد می کند)، خال جوش مهره یا پیچ در داخل مقطع، و سایر روشهای “پیچ کاری یک طرفه” مثل مهره های گیره دار Hollobolt و Ultra-Twist می باشند.
  2. به علاوه همواره می توان از پیچ‌های معمولی هم در صورتی که سوراخ های دسترسی مطابق الزامات آیین نامه در اعضا ایجاد شده باشند بهره گرفت.
02کاربرد این مقاطع در قاب‌های ویژه فولادی به چه صورت است؟
  1. مقاطع HSS را می توان در قاب های خمشی معمولی بدون هیچ محدودیتی به کار برد.
  2. درباره قاب های خمشی متوسط و ویژه، مانند سایر مقاطع فولادی، لازم است اتصالات گیرداری که در سازه به کار می روند یا در آیین نامه AISC به عنوان اتصال Pre-Qualified شناسایی شده باشند، یا از طریق آزمایش مقامت و شکل پذیری آنها به اثبات رسیده باشد. در حال حاضر آیین نامه AISC اتصال تجاری ConXL را که شامل سخت کننده‌های بیرونی با قطعات پیش ساخته شرکت ConnXTech می باشد برای مقاطع HSS در قاب های خمشی متوسط و ویژه تایید می کند.
  3. اتصال ها با سخت کننده‌های بیرونی یا سخت کننده عبوری (through diaphragm) را هم که در مناطق لرزه خیزی مثل ژاپن متداول هستند می توان در انواع قابهای خمشی به کار برد
01آیا مقاطع HSS را میتوان بر اساس مبحث 10 مقررات ملی ساختمان ایران در سازه‌ها استفاده کرد؟

بله. در واقع مقاطع HSS  از پرکاربردترین اجزای سازه ای در سراسر دنیا هستند و همه آیین نامه‌های طرح سازه‌های فولادی آن را به رسمیت می شناسند.

02آیا استانداردهای جهانی مانند ASTM این مقطع را تایید کرده اند؟ اگر بله در کدام استانداردها و مباحث؟

بله. تولید این مقاطع با روش نورد سرد می تواند با هر یک از استانداردهای ASTM-A500، ASTM-A1085 یا EN-10219  انجام گیرد.

01نحوه قرارگیری ورق پیوستگی و سخت کننده‌های ستون در محل اتصال تیر به ستون به چه صورت است؟
  1. در صورت نیاز به سخت کننده‌ها (stiffners) برای تقویت جانها و بالهای ستونهای HSS میتوان از سخت کننده‌های بیرونی استفاده کرد.
  2. به این منظور نمونه‌های متنوعی از اجزای اتصال که ستون را در بر می گیرد و از اجزای آن در برابر بارهای متمرکز محافظت می کنند تولید شده اند.
  3. همچنین می توان در صورت ارضای ضوابط طرح لرزه ای در قاب فولادی موردنظر، از سخت کننده‌های عبوری که با برش ستون ایجاد می شوند (through diaphragm) بهره گرفت.

 

01چگونه می توانیم با مهندسین سازه جهت کسب اطلاعات بیشتر مشاوره داشته باشیم؟

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و همچنین مشاوره حضوری با کارشناسان شرکت فولاد گستر آتنا در ارتباط باشید ، همچنین شما می توانید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید

متاسفانه هنوز محتوایی برای این بخش در نظر گرفته نشده است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای شرکت فولاد گستر آتنا محفوظ است

تلفن های تماس