صنایع آب و نیرو

منابع آب و نيروي ايران به‌عنوان يكي از مهمترين شرکت‌های توسعه‌اي وزارت نيرو و مهم‌ترين آنها در بخش آب کشور است. پروژه‌های بزرگ تامين و توسعه منابع آب، خاک و انرژی (برق‌آبی) می باشد. وزارت نیرو عهده دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازي توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق میباشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیطزیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء میکند.

لوله‌های فلزی امروزه از رایج‌ترین لوله‌های مورد استفاده در سیستم‌های لوله کشی صنعتی هستند. در واقع این لوله‌ها به خاطر استحکام بالا و مقاومت در برابر گرما، یکی از بهترین گزینه‌ها در ساخت سیستم‌های لوله کشی در فرآیندهای صنعتی و پالایشگاهی و نیروگاه‌ها هستند.

در اوایل دهه ۱۸۰۰ اولین روش‌های تولید لوله فولادی به صنعت معرفی شدند، و پیوسته به‌صورت فرآیند‌های مدرنی که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، ترقی کرده‌اند. لوله‌های فولادی با قطر زیاد در لوله‌کشی آب و فاضلاب کاربرد دارند و معمولا از فولاد کربن ساخته‌ شده و در زیرخاک کار گذاشته می‌شوند.